Novinky Rýchle tipy Treba vedieť

Platený antivírus alebo antivírus zdarma. Ktorý si vybrať?

Táto otázka je jednou z tých večných, neustále sa opakujúcich, podobne ako otázka o tom, či bola skôr sliepka alebo vajce. Ako je tomu teda naozaj? Aké sú výhody platených verzií antivírových programov a naopak, čo okrem ceny je výhodou tých bezplatných? Poďme si to zhrnúť a porovnať. 

Chrániť si niečo, čo je naše je úplne normálne, štandardné, ba v podstate nevyhnutné. Tak, ako v bežnom živote si zamykáme byt, pri zadávaní PIN na bankomate si zakrývame ruku, tak sa rovnako snažíme bezpečne vystupovať aj pri práci na počítači, či v online priestore. Už dávno nie je jedinou hrozbou upratovačka, ktorá pri vysávaní vytiahne zo siete server, či desktopový počítač. Prípadne nejaký trápny vírus, ktorý nám zmení pozadie pracovnej plochy, prípadne náhodne zobrazuje vyskakovacie okná s úplne nezmyselným obsahom. To všetko je už dávnou minulosťou. Dnešný vírus, resp. v širšom ponímaní – škodlivý softvér (angl. malware) je dnes oveľa sofistikovanejší a nebezpečnejší, najmä z pohľadu úniku a krádeže dát. V súčasnosti najnebezpečnejším typom škodlivého softvéru je tzv. Ransomware, ktorého podstata je práve v krádeži, či zašifrovaní dát. Takýto dopad na naše dáta môže byť naozaj fatálny – v prípade, že ich nemáme pravidelne zálohované, môžeme sa s nimi rozlúčiť. Silná a spoľahlivá ochrana našich zariadení je teda viac než nevyhnutná. 

Spoľahlivosť odhalenia infiltrácií

Z hľadiska spoľahlivosti odhalenia nebezpečného kódu v zariadení vo všeobecnosti neexistuje markantný rozdiel medzi plateným a bezplatným riešením. Antivírusový softvér, či už platený alebo bezplatný si sťahuje tú istú vírusovú databázu, na základe ktorej potom identifikuje malvér. Rozdiel však podľa testov známeho tech-blogu lifewire.com môže nastať v identifikácii nového a doposiaľ neznámeho škodlivého kódu, kde pokročilejšiu heuristiku využívajú platené riešenia.

Spoľahlivosť odstránenia infiltrácií

Rovnako ako je dôležitá spoľahlivosť odhalenia škodlivého softvéru, tak takisto je dosť podstatné, či daný nástroj kompletne tento malvér odstráni. Podľa testov, ktorý uskutočnil magazín pcworld.com je zrejmé, že lepšie výsledky dosahujú platené nástroje, ktoré nezanechajú po škodlivom malvéri zväčša ani pamiatky.

Rýchlosť kontroly súborového systému a pamäte

Z hľadiska celkového komfortu práce na počítači, je dôležité, aby pravidelný kompletný scan systému trval čo najkratšie. Aj v tomto prípade podľa viacerých odborných testov, majú výhodu platené nástroje, ktoré dosahujú lepšie výsledky oproti bezplatným nástrojom. Scanovanie súborového systému tak trvá kratšie.

Vplyv na celkovú rýchlosť počítača

V tomto ohľade je to veľmi individuálne. Negatívny dopad na rýchlosť počítača má každý antivírus a závisí viac-menej od výrobcu, ako dobre má svoj produkt odladený. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že v prípade čisto antivírusu, je platená verzia rýchlejšia oproti bezplatnej (ktorá je rozšírená o ďalšie moduly – napríklad reklamné, či horšia optimalizácia aplikácie, a tým viac zaťažuje systém). V prípade porovnania bezplatného antivírusu s komplexným a plateným bezpečnostným riešením, je potom rýchlejšia samozrejme bezplatná alternatíva (keďže platená obsahuje napr. Firewall, password manager, rodičovskú kontrolu a ďalšie moduly, ktoré sa negatívne odrážajú na výkone systému). Rozdiel v rýchlosti spustenia operačného systému potom podľa testov magazínu pcworld.com môže byť aj 10 sekúnd.  

Možnosti nastavení

Vo všeobecnosti platí, že bezplatné antivírusové riešenia vs. platené ponúkajú v podstate rovnaké možnosti nastavení, či už kontroly alebo samotného riešenia problémov s nájdeným malvérom. Pri platených riešeniach však máme k dispozícii aj produkty, ktoré sú v podstate komplexnými bezpečnostnými riešeniami – obsahujúce napríklad pokročilý firewall, rodičovskú kontrolu, sandbox, password manager či mnohé ďalšie zaujímavé nástroje, ktoré spoločne zvyšujú úroveň zabezpečenia systému.

Podpora produktu

Mať k dispozícii podporu v prípade akéhokoľvek problému je určite skvelá vec. Reálne však, riešil niekto z nás niekedy niečo s podporou antivírového programu? Pravdepodobne nikto a preto má zmysel akurát v prípade firiem. Z hľadiska dostupnosti podpory platí, že v prípade platených nástrojov máme k dispozícii ako telefonickú, tak aj e-mailovú podporu v rámci štandardu. V prípade bezplatných riešení si musíme v prípade potreby vystačiť s databázou znalostí (angl. knowledgebase), v prípade niektorých produktov však narazíme aj na bezplatnú e-mailovú podporu (napr. Avast). 

Zhrnutie

Ak by sme si to mali zhodnotiť, nespornou výhodou bezplatného antivírusu je samozrejme cena. Z toho plynie tiež ďalšia výhoda, že si môžeme produkt v podstate kedykoľvek odinštalovať a nahradiť iným a tým môžeme vyskúšať niekoľko druhov antivírových programov. Často bezplatné riešenia ponúkajú aj tzv. prémiové funkcie známe z platených nástrojov ako napr. blokovanie add-ons, kontrola otváraných linkov, či jednoduchý firewall. Naproti tomu budeme musieť čeliť niekedy viac, niekedy menej otravným reklamám v programe, istému spomaleniu počítača, či už pri jeho spustení alebo vykonávaní kontroly súborov.

Najpopulárnejšie bezplatné riešenia:

Bitdefener Antivirus Free Edition

Avast Free Antivirus

AVG Free Antivirus

V prípade plateného antivírusu je samozrejme nevýhodou jeho cena, ktorá je však vyvážená aok vyššou spoľahlivosťou pri detekcii malvéru, tak aj vyšším výkonom samotnej aplikácie, či menšou záťažou na systém. V prípade firiem je tiež dôležitá možnosť telefonickej podpory. V prípade platených nástrojov sa často stretávame s komplexnými “all-in-one” riešeniami, kedy okrem antivírusu daný nástroj obsahuje aj firewall, nástroj na rodičovskú kontrolu, nástroj na prevenciu krádeže dát, či napríklad nástroje na zálohu a obnovenie dát. 

Porovnanie podielu na trhu bezplatných a platených bezpečnostných nástrojov 
(Zdroj: www.av-comparatives.org)

Zhrnuté a podčiarknuté…Pokiaľ často prijímate phishingové e-maily, sťahujete obsah z internetu, otvárate neznáme URL, prípadne máte deti a potrebujete dozrieť a mať prehľad o tom, čo na počítači robia… v tom prípade je pre vás vhodnejšie platené riešenie. Pokiaľ potrebujete naozaj iba základnú ochranu počítača, ste si vedomý určitých kompromisov a oklieštenej funkcionality, nemáte v počítači dôležité dáta, prípadne ich pravidelne zálohujete, vystačíte si aj s bezplatným riešením.

Najpopulárnejšie platené riešenia:

Norton 360 Deluxe

Bitdefender Antivirus Plus (Total Security, Internet Security)

Eset NOD32 Antivirus (Internet Security, Smart Security Premium)

A práve produkty posledného výrobcu – ESET nájdete aj v našej ponuke:


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *