Mnoho ľudí zastáva názor, že malvér resp. hrozby z internetu sa týkajú iba používateľov systému Windows, prípadne Linux a pri používaní operačného systému Mac OS X sa ich tieto nástrahy netýkajú, pretože si myslia, že systém je dostatočne bezpečný na to, aby k nim nejaký škodlivý kód z internetu prenikol. Často navyše túto tézu používajú dokonca odborníci z praxe a tvrdia, že ľudia ktorí používajú počítače od Apple sú chránení a antivírusový program je zbytočný. Je to však naozaj tak?
Pred časom bol objavený nový ransomware s názvom ThiefQuest, ktorý bol distribuovaný prostredníctvom pirátskeho softvéru na torrent serveroch. ThiefQuest bol navyše taký šikovný, že sa vydával za Google Software Update ako súčasť pirátskeho softvéru. Vzhľadom na rozsah jeho funkcií, kedy okrem zašifrovania súborov na disku tiež vystupuje ako keylogger, spyware, či reverzný shell, dokáže narobiť už poriadnu skazu. Ďalšou analýzou tohto malvéru bolo zistené, že tiež kradne súbory vrátane certifikátov, zdrojových kódov, či kryptomenných peňaženiek. V prípade zašifrovania dát je vám zbrazená forma “výkupného”, kde však bitcoinový účet na zaslanie “výkupného” je vždy rovnaký bez možnosti kontaktovať priamo útočníka. Na základe tohto môžeme predpokladať, že sa jedná buď o zásterku, ktorá sa snaží zakryť inú činnosť tohto ransomware, alebo je tento škodlivý kód ešte vo vývoji.
Na základe (aj) tohto prípadu výskytu ransomware na počítačoch od firmy Apple môžeme jednoznačne vyvodiť záver, že antivírus v operačnom systéme Mac OS X skutočne nie je až tak neopodstatnený a riziko krádeže údajov, či ich zašifrovanie dát reálne hrozí.
Ako partner jednej z najspoľahlivejších antivírusových platforiem Eset Vám ponúkame riešenie v podobe produktu Eset Cyber Security alebo Eset Cyber Security Pro. Neviete si vybrať? Kontaktujte nás ešte dnes a radi Vám poradíme.