Novinky Rýchle tipy Treba vedieť

Gmail – bol email, ktorý som odoslal, prečítaný?

Určite už každý z nás aspoň raz riešil otázku – či e-mail, ktorý som odoslal, bol príjemcom otvorený. Prípadne, či klikol na webový odkaz, ktorý sme mu v texte e-mailu poslali. Alebo by sme len jednoducho radi vedeli, kedy si ten-ktorý e-mail náš adresát prečítal. Napríklad v situácii, keď nám druhá strana povie, že už sa správou zaoberá, pritom máme pochybnosti, že to tak nie je 🙂 Sledovanie otvorenia e-mailu je okrem toho často využívaná marketingová metóda, kedy ako predajca máte možnosť napr. Ihneď telefonicky kontaktovať príjemcu, ktorý správu od Vás práve otvoril, prípadne vidíte, či ju otvoril viackrát a teda ho napríklad správa zaujala natoľko, že sa k nej vrátil.

Ako to funguje?

V súčasnosti je na trhu viacero nástrojov (zdarma aj platených), ktorými viete veľmi jednoducho tieto veci odsledovať. Niektoré však fungujú spoľahlivejšie, niektoré menej, prípadne vôbec. Základný princíp týchto nástrojov spočíva v tom, že do tela e-mailu je umiestnený tzv. sledovací pixel. Môžeme si ho predstaviť ako obrázok vo veľkosti 1×1 bod, neviditeľný pre príjemcu. Každý takýto pixel má svoje originálne ID, vďaka ktorému sa vždy pri otvorení e-mailu označí dané ID ako prečítané, čo následne vidí odosielateľ správy. Podobne funguje aj sledovanie kliknutí na odkaz v tele e-mailu. 

Unlimited Email tracker

Jedným z pomerne fungujúcich, bezplatných spôsobov, je rozšírenie webového prehliadača Google Chrome s názvom Unlimited Email tracker. Na rozdiel od ostatných, často nespoľahlivých nástrojov, ktoré sú multiplatformové, Unlimited Email tracker sa orientuje iba na sledovanie e-mailov odoslaných z Gmailu (aj G-Suite), čím dosahuje lepšie výsledky narozdiel od konkurenčných nástrojov. Jeho ďalšou výhodou je, že je úplne zadarmo a bez akýchkoľvek obmedzení. 

Doplnok si môžete stiahnuť z tejto stránky. Po stiahnutí sa zobrazí vyskakovacie okno so štandardným povolením prístupu doplnku a následne po prihlásení sa do Gmail konta, sa zobrazí vyskakovacie okno s aktiváciou sledovania otvorených e-mailov v príslušnom konte.

Od tohto momentu každý odoslaný e-mail z daného emailového konta a webového prehliadača je sledovaný. “Ovládací panel” doplnku máme k dispozícii po začatí písania novej správy:

Nastavenie doplnku v G-mail pri odoslaní správy (Zdroj: Upit.sk)

Po odoslaní e-mailu potom môžete jeho stav – počet otvorení, či počet kliknutí na ten-ktorý webový odkaz sledovať v klasickom zozname odoslaných správ v Gmail (zároveň vám vyskočí pop-up okno v reálnom čase otvorenia/kliknutia):

Stav odoslaných e-mailov (Zdroj: chrome.google.com)

Podobrenejšie informácie o tom, kedy bol e-mail otvorený, kedy bolo kliknuté na link, prípadne, na ktorý link získame po otvorení odoslaného e-mailu v pravej časti okna:

Podrobnosti o sledovaní e-mailu (Zdroj: Upit.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *